pondelok 14. novembra 2011

32 sekúnd (Nie som hrdina - XXXVI)


            Človek miluje za svoj život skutočne tak raz. Ak sa zamiluje druhý krát, stále myslí, na ten prvý krát. Porovnáva svoju lásku.
Ah áno, človek ktorý leží na zemi v bolesti myslí na lásku ktorú tak nenávidel a pre ktorú bojoval.
Možno je to celé patetické a teoreticky hlúpe.
            Vždy som bojoval pre lásku.


            Bolesť mu vrážala do hrude. Pri páde jasne počul prasknutie. Skočil na chlapa tak neopatrne tak zhurta. To rovno mohol skočiť pleskáčika do vody. Páliaca bolesť sa rozšírila do celého trupu a pomaly utíchala. Zlomené rebro. Dúfa, že len jedno.
Kyle hľadel stále na štrbavého, ktorý mieril zbraňou na Evana. Stačí jedna sekunda... len zaváhať, a príde o Evana. Ten pocit tiesne v jeho tele do neho buchnátoval aby niečo urobil. Čokoľvek. Nech zdvihne len jeden prst. Stačí upútať pozornosť štrbavého.
            „Nezabíjaj ho!“ zreval Kyle a Štrbaví na neho otočil hlavu.
            „Čo reveš?“ Kyle sa vrhol k jeho nohám a jednu mu zovrel.
            „Pusti ma ty zasran.“ Štrbaví ho kopol, ale Kylom to ani nehlo, „zabijem ti ho pred očami. Dívaj sa.“ Namieril opäť zbraň na Evana, ktorý videl všetko okrem toho, čo by mal. nedalo sa mu premýšľať a jeho telo bolo prebodnuté na poly a zožierala ho bolesť. Rebro mu tlačilo na pľúca a ledva sa nadychoval.
            „Veľký bojovník hm? Tak nazývajú tých pre ktorých bojujú ostatní. Obyčajné sračky.“ Odpľul si smerom na Evana štrbaví. Kyle sa nadýchol a zahryzol mu do stehna. Lenže to spôsobilo reflex a štrbaví vystrelil. Našťastie len do zeme. Evan sa pretočil na bok a chvíľu sa udržal na rukách. Jedna strela mu vyčistila rozum.
Kyle sa ho pokúša zabiť alebo čo?
Štrbaví kopol Kyla do brucha a ten prepadol smerom k Evanovi ktorého zhodil na zem. Ten videl na okamih všetky možné súhvezdia pred očami.
            „Zabijem ťa...“ bolestivo zasyčal Evan keď dopadol na zem. Kyle vykašľal krv. Pred jeho očami sa niečo lesklo. Tak jasne a ostro. Uchopil Evanovu zbraň do ruky a ležiac na chrbte ju oboma rukami pevne zovrel a namieril na štrbavého.
            „Oh? To sa nám to komplikuje.“
Kyle vedel jednu skutočnosť, nikdy nevystrelí skôr než ten chlap pred ním. Nikdy nevystrelí tak skoro aby zachránil Evana. Prst na spúšti bol ako prst nad plameňom. Stlačilo zovrieť a štrbaví by padol na zem. Ale čo ak by vystrelil v tom šoku? Čo ak by stlačil prst a vystrelil by na Evana a toho by to smrteľne zasiahlo?
Čo ak...
            „Ani nevieš ako sa to používa drobec. Odlož tú zbraň aby si si neublížil. V tvojich rukách vyzerá byť fakt veľká.“
Evan sa znova nadvihol na ruky. Nebol schopný urobiť to čo chcel predtým ako ho Kyle zavalil na zem. Proste chcel chlapovi do ruky hodiť nôž aby mu ju odstavil. Ale takto sa nevládze poriadne pohnúť.
K tomu sa zo zeme začal zdvíhať Tayler. Ten jednoznačne nemal zlomené rebrá ako on a jeho dýchacie ústrojenstvo sa dalo do poriadku.
Ak by čo len pípol presmerovala by sa pozornosť na neho a to proste a jednoducho nešlo. Kyle bol momentálne v dvojnásobnom ohrození, ale ako mu asi tak pomôže, keď v tom ohrození bude i on? najradšej by mu zakričal nech ho saka odstrelí a nech neváha. Určite zase premýšľa nad kravinami ako vždy.
            „Ani si neviem predstaviť čo všetko dostanem, až ho predhodím pred šéfa. Ah bože, to bude luxus.“
            „No, ak ti zaplatia luxusnú rakvu i to môže byť.“ Ozval sa za nimi hlas. Kyle pohliadol na chlapa ktorý mieril zbraňou na štrbavého.
Evan si povzdychol a pretočil nad touto absurdnou situáciou oči. Matt ktorý sa zjavil ako na zavolanie.
            „Čo kurva nikto nestrieľa?“ naštvane po nich zvolal Evan a v Kylovi to vtedy priam seklo. Zaťal zuby a jednoducho stlačil spúšť. Spätný náraz bol malý ale i tak cítil to šklbnutie v ruke. Cítil drobné záchvevy na mechanike zbrane.
Guľka sa zavŕtala do hrude štrbavého. Ten sa zapotácal a pomaly sa skácal cez pohovku, ktorú jeho telo prevrhlo na zem.
Matt pohliadol na Taylora, ktorý si vzal ako rukojemníka Evana. „začínam sa cítiť strašne. Ale vážne.“ Odsekol Evan. Kylovi vypadla z rúk zbraň v ten najhorší okamih. Pritisol sa chrbtom k stene. Jeho úplne neprítomný výraz znamenal skutočne to, že si prial byť neprítomný nielen duševne, ale i fyzicky.
            „Odhoď zbraň.“ Zasyčal Tayler a pritiahol si drepiac na zemi Evana viac k sebe. Na spánok mu mieril pištoľou. Matt pomaly sklonil zbraň k zemi a odhodil ju.
            „Idioti.“ Zasmial sa Tayler a pritlačil Evnovi na hruď.
            „Kurva!“ zaklial Evan a do očí sa mu začali tisnúť slzy bolesti „ty kokot zasraný. Keď sa kurva druhý krát narodím, budem ti vybíjať zuby francúzskym kľúčom.“ Tayer mu zhrnul vlasy z čela a jemne zatlačil „Mať tvoj ksichtík radšej budem robiť kurvu.“
            „Hlavne pokoj. Pokoj.“ Ozval sa Matt, „nikto tu nemusí umrieť. zdáš sa byť vážne schopný takže.. čo keby si položil tú zbraň a pridal sa k nám.“
            „Čo trepeš?“ odpľul si bokom Tayler, „zdochneš ako prvý.“
            „Matt... netáraj kokotiny...“ zaskušal Evan. Zadržal dych a napäl svoje telo. Chytil Taylera ktorý ho držal pod krkom predlaktím za ruku a zahryzol sa mu do predlaktia. Prehol svoje telo dopredu a prehodil ho cez rameno na zem. Tayler vypľul päť nadávok a okamžite zdvihol ruku so zbraňou. Keďže Evan nemal po ruke žiadnu pištoľ urobil to, o čom sa neskôr zaiste budú Kylovi zdať nočné mory.
Katanou mu odsekol hlavu.
Krv vystrekla z krčných tepien priamo na Kyla a nechcela prestaň vďaka adrenalínu a rýchlosti búšenia srdca striekať v rozpumpovanom tele.
Po chvíli si srdce uvedomilo, že nemá mozog ktorý by ho riadil a stíchlo.
            „Čo to kurva je?!“ zvolal naštvane, vystrašene a znechutene Kyle do miestnosti. Jeho oblečenie bolo od krvi a z časti i tvár.
            „Vyzeráš nebezpečne.“   Odvetil na to Evan a potom proste padol na zem a nechcel vstať.
Matt vykukol za dvere a v rýchlosti ich zatvoril. Prebehol k Evanovi „všetky nálože sú na mieste určite to zvládneš?“
            „Nechaj ma tu..“
            „ČO?!“ nechápavo sa k nemu nahol Matt.
            „Jasné že to kurva zvládnem. Nechcem tu zdochnúť.“
Kyle si drepol dole k Evanovi a snažil sa potlačiť všetky slzy, ktoré mu už i tak padali dole lícami.
            „Prišiel si pre mňa.“ Otrel si rubom dlane jedno líce a rozmazal tak po ňom i krv.
            „Jasné, že áno bubáčik...“ usmial sa Evan a vydýchol. „pomôžte mi vstať.“
Obaja ho vzali opatrne pod pazuchy a pomohli mu na nohy.
            „Kde je Kowalski?“ opýtal sa Matta, ktorý mykol plecami „neviem vôbec. Neodpovedá mi vo vysielačke a Emettovi s Leelou tiež nie.“
            „Leela je na žive?“ Kylovi zažiarili očká ešte viac od šťastia.
            „Hai hai... boháča ja nemôžem dýchať.“
            „Chceš morfium?“ opýtal sa Matt. Evan na neho pohliadol úsekom či takú kravinu myslí fakt vážne.
            „A v polovici cesty zaspím.“
            „Netáraj. Je to len malá dávka.“ Vytiahol morfium vo vojenských dávkach a malú ihlu mu vbodol do stehna „prestane to bolieť aspoň.“
            „Dobre dobre... môžem chodiť.“ Pustil sa oboch a zdvihol zo zeme svoje obe zbrane. Potom si uvedomil, že Kyle skutočne niekoho zabil.
Telo štrbavého vytŕčalo spoza pohovky. Jeho prázdna ruka  a noha. Kyle sa radšej tým smerom ani nedíval. Lenže to vedomie, že fakt niekoho zabil, sa mu tislo až  veľmi do popredia.
            „Vďaka.“
            „huh?“ nechápavo zdvihol hlavu Kyle na Evana.
            „Zachránil si mi život.“
            „Huh?“
Evan sa pousmial. Hlupáčik jeho to je. „dobre, tak pomohol si v záchrane môjho života.“
            „aha.“ Prikývol Kyle. Tomu už rozumel. Ale čo sa týkalo záchrany života, prišiel si nepríčetne k tomu slovnému spojeniu. Ani nevedel čo to znamená zachrániť život. Vždy si predstavoval hrdinské kúsky a strhávanie človeka spred auta a tak. Takto si záchranu života nepredstavoval. Byť celý absolútne roztrasený.
Kyle sa zohol dole a zdvihol zo zeme Evanovu katanu od krvi.
            „Držíš ju, naopak... musíš ostrím od seba inak... vieš, by ťa porezali.“
            „Haló to máte ešte stále čas na takéto veci?“ preniesol Matt nepokojne.
            „Musíme ísť.“
            „Takto som sa necítil nikdy v živote. Ja som úplne... som celý od krvi, roztrasený a...“ odmlčal sa Kyle. Odvrátil od nich hlavu, stále držiac katanu v ruke, „...pomočil som sa!“ povedal úplne úprimne.
Evan i Matt boli ticho len na neho upierali súcitné pohľady.
Kyle vzlykol. Úplne rozložený na molekuly, s trasúcim sa telom. Evan k nemu podišiel a vzal mu tvár do dlaní „no tak...“ strel slzy z jeho líc a pobozkal ho na pery, „to neznamená, že ťa budem menej milovať.“
Hnedé oči, lesknúce sa od sĺz sa zadívali do tých modrých. „Alebo, že si o niečo menej chlap. Alebo že sa stalo niečo úplne zlé... mne sa stávali horšie veci... o mnoho horšie veci. Ver mi.“
            „To je pravda,“ usmial sa Matt, „raz sa povracal na kapitána, ktorý dával úplne silnú reč pred vojakmi.“
Evan sa zatváril statočne a s odstupom. „Vďaka Matt.“ Odvetil so značnou dávkou irónie v hlase.
            „Nie je za čo.“ Stále sa pochechtával pre seba.
Kyle sa mierne pousmial. „Vážne?“
            „Ale no tak!“ ohriakol ich Evan, „to tu chcete rozoberať ako som obvracal kapitána?“
Matt sa rozosmial a Kyle si strel slzy z tváre úplne.
            „Musíme zistiť, kde je Kowalski a...“
Z ničoho nič sa pretrhol strop. Betón padol v kuse na zem a hore ostala diera a trčiace oceľové tyče. Pri pohovke sa ocitol robot.
Len tam stál a díval sa na trojicu ktorá sa nachádzala v miestnosti.
            „Kyle... daj mi katanu. Veľmi pomaly a opatrne ju posuň za môj chrbát.“ Riekol priam kútikom úst a skoro nezrozumiteľne Evan.
            „Nemôžeš bojovať.“ Vrátil mu rovnakou nôtou Kyle.
            „Sklapni.“
V ten okamih, keď Evan uchopil katanu za chrbtom za rukoväť, sa ozval kovový zvuk a hydraulika robota. Pretočil hlavu a rozhýbal svoje telom. Priam vyštartoval proti dvojici ktorá stála pri sebe. Matt stihol uskočiť a schoval svoje telo za skrinku pri stene.
Evan odstrčil Kyla na bok. a sám oboma rukami chytil katanu pevne do rúk, čím odrazil päsť robota ktorá sa snažila mu urobiť z hrudníku už len rebierka určené na konzumáciu. Pekne naporciované.
Jedna tak silná rana bola schopná Evana posunúť dozadu. Dostúpil nohou, ktorá bola vzadu a držala jeho váhu na špičku aby nespadol. Bolesť zachvátila opäť jeho telo a bránila ďalšiemu použitiu končatín.
Uhol sa pästi ktorá urobila dieru do steny. Vďaka bohu nebol robot ozbrojený.
Jednoducho by mali vycúvať preč. V tomto stave nie schopný ho poraziť. Možno tak mu urobiť škodu ale len tú najmenšiu.
            „Matt vezmi Kyla a vypadnite!“
Kyle pohliadol v pomykove na Evana a postavil sa, „nenechám ťa tu. Pusti ma!“ vytrhol sa Mattovi.
Evan sa prevrátil cez kreslo ktoré dopadlo za ním a hodil po robotovi fľašu s pálenkou „zrejme abstinent.“
Robot odhodil kreslo a natiahol sa po Evanovi, ktorý sa prevrátil dozadu. Opäť videl len čiernotu pred očami z bolesti.
Uhol sa znova pästi a vrazil katanu do útrob robota. Pre človeka by to boli črevá a po takomto záreze by sa človek zosypal a držal si vnútornosti v rukách. Lenže robotovi to urobilo minimum starosti. Len to, že mal v sebe zaseknutú katanu a to mu zrejme vadilo.
Evan sa oprel o robota a nohou a vytiahol svoj meč. Jeho ruka sa dostala do zovretia oceľovej konštrukcie. Len ďalšia várka bolesti ktorá ho opantávala. Rukoväťou katany začal búchať do robotovej hlavy. Začalo mu to zrejme vadiť takže mu pustil ruku a odhodil jeho telo od seba.
Evan dopadol na zem vedľa štrbavého. Vzal jeho zbraň a začal do robota strieľať. Podarilo sa mu vystreliť mu jednu diódu čo bolo jeho oko. Takže robot sa vychýlil zo smeru.
Už dvakrát stlačil spúšť naprázdno.  Keď sa ruka robota k nemu natiahla, vrazil čepeľ medzi dve kovové tyčky konštrukcie jeho predlaktia a prirazil katanu do tela štrbavého.
Robot sa zasekol a začal vykrúcať ruku. Nakoniec si nevedel pomôcť a proste si ruku odtrhol. Každý inteligentný tvor by proste vytiahol meč z útrob tela. Ale hovoríme robotovy zostrojenom len na vraždenie, že áno?
            „S jednou rukou? Nie je to trocha nefér voči tebe?“ Evan preskočil po stole na druhú stranu a tak robot vystrelil za ním. Po ceste chytil katanu  a z boku mu ju vrazil do krku. Potiahol na bok a vytiahol. Malé iskričky padli na zem a oceľová konštrukcia zadunela.
            „Zmizneme. Bolí ma všetko tak veľmi, že to už ani necítim.“
Kyle pribehol k Evanovi, keď cez tú istú dieru niekto skočil dole a oddelil ich od seba. hlaveň zbrane sa ocitla na Evanovom čele.
            „Zdravím, Evan.“ Usmial sa X, „dlho sme sa nevideli.“
            „Kopa šrotu ma prišla pozrieť.“
            „Tebe tá bolesť zrejme ide na mozog.“
            „Povedal by som, že áno.“ Prikývol Evan a odstrčil ruku so zbraňou zo svojho čela.
            „Mám príkaz ťa zneškodniť a odviesť za vládcom. Tam budeš popravený.“
            „Mám návrh, čo keby si ma vzal za vládcom a ja mu vystrelil mozog z hlavy?“
            „Nesúhlasí!“
V nasledujúcom boji Evan skrátka nezvládal vôbec nič. Nevládal a ledva sa dokázal uhýbať rýchlosti akou na neho X útočil. Celý jeho boj, nebol boj ale obrana a uhýbanie sa.
Chcel sa dostať k dverám a proste ujsť.
Nevládal a nebol schopný sa teoreticky ani silou ubrániť.
I keď bol nakoniec k tomu donútený, X ho proste odkopol. Vytihol nôž a vrhol sa po Evanovi. Len ďalšia várka uhýbania sa a reflexov.
            „Mám toho dosť!“ zavrčal X a priam šialene sa začal vrhať na chudáka Evana. Ten statočne odrážal jeho vražedné útoky ale ten posledný bol príliš nadľudsky. Stihol zakloniť hlavu ale čepeľ noža sa mu viditeľne zarezala do kože na tvári. Prerezala kožu a spôsobila krvácanie. Rana mierila skrz obočie a oko na líce. Evan padol po rane do brucha na zem.
            „Zneškodnený.“
            „Kyle!“ zvolal Matt na pološialeného Kyla ktorý sa vrhol za X a riadený inštinktom a obrazmi z predchádzajúceho boja zarezal polovicu ostria z katany X dozadu do krku. Z hrdla sa mu vydal rev od nenávisti a zúfalstva. Od bolesti a nechcel prestať. Ani keď vytiahol katanu a začal do neho sekať ako drevorubač do stromu.
Nakoniec ho chytil Matt okolo pásu a metajúce ho sa, ho odtisol. X sa zapotácal na bok, všetky programy nahraté v jeho hlave začali vyhadzovať na červeno error až sa databáza vypla a on padol na zem vedľa Evana.
Kyle ostal paralyzovane stáť. Pevne zvieral rukoväť katany až mu beleli hánky.
            „Kyle... no tak... už je koniec. Je dobre počuješ? Už je dobre... daj mi tú zbraň.“ Položil Matt na jeho ruky svoje. „už je dobre. Všetko je dobré.“ Kyle pustil katanu ktorá s cengotom dopadla na zem. Otočil mierne hlavu a pohliadol na Evana ktorý nehybne ležal na zemi.
Dole lícami stiekli pramienky sĺz a zahmlievali mu Evana v slanom mori dostratena.

2 komentáre:

 1. brutálne. sláva Kylovi, čakala som kedy konečne toto spraví!
  úžasná kapitola. máš neuveriteľnú fantáziu a nikdy never niekomu, kto by sa ti snažil nakecať opak. geniálny príbeh. skladám klobúk.

  angie

  PS: ešte stále je Kyle môj miláčik. aj keď pustil do gatí a pridal si dva zárezy na zbraň:)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. smutim :( neviem preco presne ale smutim. je to krasne. vzdy som vedela, ze nikde vnutri je Kyle proste statocny.
  Ann

  OdpovedaťOdstrániť